Varased ärkamised

Miks mu beebi nii vara ärkab

Jätkan seerias, “mida on kõige raskem lapsevanemal une juures taluda” ja peale tihedate öiste ärkamiste nõuannete andmist, otsustasin ette võtta teise põhjuse, miks vanemad tihtipeale unenõustajate poole pöörduvad. Nimelt, varajased ärkamised.

Toon välja mitmed faktorid, mis neid võivad põhjustada:

  • Hommikune päikesevalgus – unesurve* on varahommikul väga madal ja väiksemastki valgusekiirest võib piisata, et su beebi virgub ja ärkab. Proovi tuba pimendada nii, et see on sama pime nagu õhtul magamaminnes, kasutades spetsiaalseid kardinaid (üks näide siin – Gro Company teeb selliseid, mida saab ka reisile kaasa võtta) või odavamaid variante nagu foolium või must prügikott akna külge asetada. See ei näe kõige esteetilisem välja, aga tasub katsetada!
  • Beebil on külm – meie kehatemperatuur on varahommikul (umbes kell 5) samuti kõige madalam. Beebi ei tohiks magada lahtise tekiga, selle asemel soovitan magamiskotte, nt. selliseid, mis hoiavad kehatemperatuuri ühtlasena ja on samas ka turvalisemad.
  • Õhtune magamaminekuaeg on liiga hilja – beebid, kes on õhtuks ilmselgelt ärritunud ja väga väsinud, ärkavad öösiti sageli üles ja teevad seda ka liiga vara hommikul. Katseta natuke varasema ööunnejäämisega ja vaata ka üle päevaunede ajad, et need oleksid eakohased ning sobilikel aegadel. See kõik käib katse-eksitusmeetodil oma last ja ta väsimustundemärke jälgides.
  • Esimene uni on liiga vara – see võib varajasi ärkamisi kinnistada, sest beebi võtab seda kui ööune jätku. Proovi esimest ärkvelolekuaega natuke venitada, isegi vaid 10 minuti kaupa ja ülejäänud päevakava, sealjuures ka magamaminekuaega, järk-järgult hilisemaks lükata, kuni näed, et see on hommikusi ärkamisi natuke hiljemaks lükanud.
  • Beebi magab päeva jooksul liiga palju – jah, see on võimalik! Kui päeva- ja ööune suhe on natuke paigast ära ja beebi saab suurel hulga unetunde juba päeval kätte, siis ei ole ta ööuneks enam piisavalt väsinud. Viitan jälle samale tabelile, mis näitab keskmist unevajadust vanuste lõikes. Umbes 6-8 elukuust (kui minnakse kolmelt unelt üle kahele) alates võiks öö- ja päevaune pikkuse suhe olla 80%/2o%.
VanusSoovituslik unekogus 24 tunni jooksul
Vastsündinud (0-3k)14-17 tundi
Beebid (4-11k)12-15 tundi
Väikelapsed (1-2a)11-14 tundi
Koolieelikud (3-6a)10-13 tundi
Allikas: National Sleep Foundation

Oluline on jälgida, kuidas su beebi muudatustele reageerib ja olla äärmiselt paindlik.

Mõistan ka, et see kõik võib segadust tekitada. Varem magama, hiljem magama, liiga palju päevaund, üleväsimus…? Võta minuga ühendust, kui vajad lisatuge!

* Unesurve – väsimine päeva jooksul, mis kutsub esile und ja mõjutab selle kulgu.

Published by Livia

Unenõustaja Uneliiva Livia, kes 2019. aastal kolis tagasi Eestisse, olles vahepeal 16 aastat eemal - Iirimaal, Killarneys ja Inglismaal, Droitwich Spas ja Londonis.

Translate »