Beebi lühikesed päevauned

Beebi unetsüklid beebi unefaasid lühikesed päevauned sleep cycles catnaps short naps normal baby sleep

Kuidas oma beebi und toetada

Paljud allikad väidavad, et beebi lühikesed uned ei ole head ja kui tahad, et päeva jooksul üleväsimust ei tekiks, õpeta ta unetsükleid ühendama… Esiteks ei saa unetsüklite ühendamist õpetada ja teiseks… lühikesed uned on teatud hetkel eakohased ja täiesti normaalsed. Nad on tüütud, aga nad loevad ja su beebi puhkab. Päriselt. Et päeva õhtusse saada, pead ehk 3 une asemel 4 või 4 asemel lausa 5 und tegema, aga su beebi ei ole katki. 

Mis on lühike uinak? Definitsiooni järgi uni, mis on lühem kui tund, umbes 30-45 minutit (ühe unetsükli pikkune) või ka vähem! ja need on täiesti eakohased. Umbes 4-kuuselt toimub beebide unes suur muutus ja rohkem on see periood lapsevanematele tuttav 4. kuu uneregressioonina. Nad hakkavad sel ajal magades pikemalt sügavamas unefaasis (nREM-uni) viibima ja unefaaside vaheldudes (kergema REM-une ja sügavama nREM-une) üles ärkama. See on unebioloogia seisukohalt äärmiselt põnev faas ja sugugi mitte regressiivne nähtus, aga lapsevanemana tahaksid sa pigem teada, millal su beebi jälle paremini magama hakkab! Ma mõistan sind.

Mõned beebid suudavad unetsükleid ühendama hakata varem, mõned hiljem, kuid üldiselt 7-kuuselt peaksid nende uinakud konsolideeruma. Kui su beebi on sellesse ikka jõudnud ja sa ei jaksa enam unebioloogiat süüdistada, siis proovi järgmist:

  • Vaata üle päevakava – mis ajal on ta uinakud ja kas need toimuvad optimaalsetel aegadel*. Proovi luua etteaimatav rutiin, mis arvestab tema unevajadusega.
  • Mängi detektiivi ja märgi üles, kui pikad on ärkvelolekuajad ja kui kaua läheb uinumisega aega. Proovi tabada see õige moment, mil ta uinub umbes 15-20 minutiga.
  • Jälgi tema väsimustundemärke, nendeks on tavaliselt silmade hõõrumine, haigutamine (juhtub tihtipeale juba siis, kui beebi on äärmiselt väsinud), pilgu ärapööramine või ärritunult nutmine.
  • Kasuta valget müra – see mõjub rahustavana, lisaks vaigistab olmemüra, mille tõttu ta unest virguda võib.

* Asja lihtsustamiseks on siin tabel keskmiste ärkvelolekuaegadega vanuste lõikes.

VanusKeskmine ärkveloleku aeg, mille jooksul püsib kenasti üleval
Vastsündinud 0-1kVarieerub väga suuresti
1-4k1-2 tundi
4-8k2-3 tundi
8-10k3 tundi
10-15k3-4 tundi
15k-3a5 tundi
3-5a12 tundi, kui rohkem päevaund ei tee
Allikas: Baby Sleep Site

Kui oled ikka hädas ja vajad abi, siis võta ühendust. Koos leiame lahenduse!

Published by Livia

Unenõustaja Uneliiva Livia, kes 2019. aastal kolis tagasi Eestisse, olles vahepeal 16 aastat eemal - Iirimaal, Killarneys ja Inglismaal, Droitwich Spas ja Londonis.

Translate »