8.-10. kuu uneregressioon ja arenguhüpe

8-10 kuu uneregressioon

Kas tundsid, et hakkasid oma lapse unest aru saama ja kõik läks vahepeal juba paremaks? Nüüd on su beebi umbes 8-kuune ja jälle on käimas mingi beebi arenguhüppe trall. Tuttav teema? Mis siis nüüd toimub? Jällegi rõhutan, nagu eelmises postituses, et mulle ei meeldi sõna regressioon, sest tegelikult on toimumas hoopis suur arenguhüpe ja edasiminek, seega kutsun neid paralleelselt ka positiivses võtmes üleminekuteks.

Kolm peamist põhjust, miks sellel eluperioodil uinumine raskendatud on või rohkem öiseid ärkamisi esineb:

1. Arenguhüpe – füüsilised muutused

Selles eas toimub beebidel suur arenguhüpe – nad hakkavad istuma, roomama, end püsti tõmbama ning mõni lausa käima! Samuti ilmuvad esimesed hambad. Seda kõike korraga on ju ometi väga palju ja uute oskuste harjutamine võib kahjuks toimuda öiste unetundide ajal või enne oodatud magamaminekuaega. Kui magamistoas käib tants ja trall, mitte magamine, tee kindlaks, et magamiskeskkond on õige – et voodis ei oleks midagi ülestimuleerivat, tuba on pime või kasutusel vaid hämar öölamp eelistatult punase valgusega, temperatuur sobiv ja seljas magamiskott, mis teeb istumise, roomamise või seismise mitte võimatuks, aga vähemalt natuke raskemaks.

2. Unede üleminek (kolmelt kahele)

Umbes sel ajal lähevad beebid üle kahele unele. Pikemalt kirjutasin päevaunede üleminekutest siin. Kui kolmas uni lõpeb oluliselt hiljem kui kell 16:00 või beebi saavutab 24 tunni jooksul tunduvalt vähem und kui 11 tundi, siis võiks hakata sujuvalt kolmelt unelt kahele sättima hakata. Päevaunede üleminekud võivad olla keerulised ning targem on asjale läheneda sujuvalt ning samm-sammult. Soovitan hakata aeglaselt ärkvelolekuaegu pikendama, kas viis minutit enne iga uinakut või 15 minutit enne ühte konkreetset uinakut. Üleminekuajal on ka normaalne, et mõnel päeval teeb beebi kolm, mõnel päeval kaks ja mõnel jälle kolm und. Kui aga märkad järjepidevalt, et kolmas uni enam päevakavva mahtuda ei taha, näiteks saad beebi magama alles kella 17 ajal, siis on mõistlikum katsetada selle ärajätmisega ning alustada ööunega varem. Ära karda varast magamaminekut, suure tõenäosusega magab beebi sul rahulikult ega ärka järgmisel hommikul liiga vara. Müüt, et hoida teda õhtul kauem üleval, siis magab ka hommikul kauem, ei vasta kahjuks tõele.

3. Eraldumishirm/ärevus

Selles vanuses lööb see eriti teravalt välja ning paljud lapsevanemad otsustavad just siis unekooli teha, aga tegelikult võiks selle asjaga natuke oodata. Ma ei poolda suurte arenguhüpete ajal suuri muudatusi sisse viia ning selles konkreetses faasis soovitan vanematel pigem keskenduda sellele, et beebi jaoks tihedate öiste ärkamiste ajal olemas olla. Sel moel tekib beebil kindlustunne, et lapsevanem on alati olemas. Kui see usaldustunne on tekitatud, saab ka loota, et beebi on valmis natuke iseseisvamalt uinuma.

Eraldumishirm on ka selline asi, mis lapse esimestel eluaastatel tuleb ja läheb ja selle vastu ei tasu kuidagi võidelda. Et need perioodid kergemalt mööduksid, on lihtsam oma lähedust ja kohalolu pakkuda ja just nii palju kui su beebi või väikelaps seda vajab. 8.-10. kuu uneregressiooni ajal on ka päris tavaline, et ema võtab oma beebi kaissu magama, sest nii on lihstam teda öiste ärkamiste juures toetada. Seda ei tohiks karta kui uut negatiivset uneassotsiatsiooni, ma soovitan pigem läbi mõelda, millised meetodid ka sulle endale rohkem und pakuvad ja tihtipeale on beebiga voodi jagamine just see, mis teid mõlemat aitab.

Küsi endalt:

 • Kas beebi magamiskeskkond on sobilik (temperatuur, valgus, magamistingimused)?
 • Kas beebi läheb eakohasel ajal magama?
 • Kas ta uned toimuvad optimaalsetel aegadel?
 • Kas tal on äkki tekkinud toiduallergia?
 • Kas beebi on päevasel ajal ülestimuleeritud?
 • Kas üritad rinnast öösel võõrutada, aga beebi ei ole selleks reaalselt valmis? Päevased rinnaandmised võivad jääda lühikeseks ja ebapiisavaks, sest neil on nii palju uut avastada ning katsetada ja öösel on nad päriselt näljased.
 • Kas beebil on uneassotsiatsioone, mis ei ole vanema tekitatud – white noise, ese, mis on sinu lõhnaga jne.

Nõuanded selleks, et 8.-10. kuuse beebi uinakud paika saaksid

 • Kui beebil läheb uinumiseks tunduvalt kauem kui 15-20 minutit, sellega kaasneb palju protesti, aga sellele vaatamata teeb korraliku uinaku (rohkem kui tunni) ja ärkab heatujuliselt, siis proovi uinak 15 minutit edasi lükata.
 • Kui beebi uinub kiiresti, aga magab vähe (vaid umbes pool tundi), siis lükka järgmisel päeval see uinak 15 minutit hilisemaks, lootuses, et magab seetõttu pisut kauem.
 • Kui beebi uinub kiiresti, aga teeb väga lühikese uinaku ning ärkab halva tujuga, too see uinak järgmisel päeval 15 minutit ettepoole.
 • Kui beebi uinub 15 minutiga ja magab rohkem kui tund aega, siis oled leidnud selle õige uinakuaja!

See on vaid faas. Sa saad sellega hakkama! Otsi abi ka siit postitusest 8-10 kuu uneregressiooni kohta.

Published by Livia

Unenõustaja Uneliiva Livia, kes 2019. aastal kolis tagasi Eestisse, olles vahepeal 16 aastat eemal - Iirimaal, Killarneys ja Inglismaal, Droitwich Spas ja Londonis.

Translate »