Kevadine kellakeeramine ja beebi uni

kevadine kellakeeramine beebi uni

Kuidas kevadiseks kellakeeramiseks ette valmistuda

Kevadine kellakeeramine tegelikult ei tekita enamjaolt beebidele ega väikelastele suurt probleemi, võrreldes sügise kellakeeramisega, kui varajasest ärkajast saab veelgi varasem ärkaja! Nüüd aga on kell teie abimees. Sellepärast ka on tavaliselt mu esimene soovitus järgmine:

  1. Ära tee midagi! Kui sind ei häiri, et uinakud ja õhtune magaminek natuke nihkesse võivad jääda paariks päevaks või nädalaks, siis tõepoolest ära hakka end segadusse ajama ja loksu temaga lihtsalt uues rütmis edasi. Kui ta enne ärkas 7, siis ärkab 8 ja magama läks enne 19, aga uue aja järgi 20. Äkki nii ongi parem ja teile sobilikum? See sobibki ideaalselt siis, kui majas vaid üks laps – elu on siis dünaamilisem või kui uinakud ei pea toimuma täpse kava järgi – peres on mitu last, kelle tegevustest sõltuvalt peaks beebi magama kindlatel aegadel, et ülejäänud pere kava mitte sassi ajada. Mõne nädala möödudes tõenäoliselt aga siiski loksub beebi enda ööpäevarütm sisse ning hommikune ärkamine nihkub taas pisut varasemaks. Tahan sellega öelda, et kellakeeramisest võidetud hiline ärkamine võib jääda ajutiseks ja pikapeale lööb ta vana rütm jälle sisse.
  2. Kui aga tahad, et säiliks kindel ööunneminek, näiteks kell 20:00, siis pane laps kaks õhtut enne kellakeeramist 30 minutit varem magama. See on natuke lihtsam variant, aga kui sul on beebi, kes on misiganes muutustele väga tundlik, siis hakka teda ette valmistama pisut varem ehk:
  3. Muuda kogu päevakava neli-viis päeva enne kellakeeramist 10-15 minutit varasemaks. Sinna alla käib kogu päevakava – nihuta ka kõik söögikorrad ja uinakud ettepoole, et päev enne kellakeeramist läheks ta justkui tund varem magama ja järgmisel päeval, kui kell keeratud, on ta magamaminekuajad täpselt samad, mis enne. Kõlab pisut keeruliselt ja eeldab, et tõepoolest järjepidevalt jälgid kellaaegu ning nihutad päevade pidepunkte ettepoole.

Ärge unustage ka järgmisi elementaarseid asju, mida meil on lihtsam kontrollida:

  1. Käige väljas, sest päevavalgus aitab kehal nii ajavahede kui kellakeeramisest tingitud muutustega meie kehas kiiremini harjuda.
  2. Hoidke sama magamaminekurutiini, sest kindlad ja harjumuspärased tegevused enne uinakuid või ööunneminekut on tihtipeale olulisemad, et beebi uneks ette valmistada kui täpsed kellaajad.
  3. Jääge kannatlikuks ja rahulikuks! Isegi, kui lähened asjale paindlikult, aga su beebi ei tee seda, mida sa tahad, et ta teeks. 🙂

Published by Livia

Unenõustaja Uneliiva Livia, kes 2019. aastal kolis tagasi Eestisse, olles vahepeal 16 aastat eemal - Iirimaal, Killarneys ja Inglismaal, Droitwich Spas ja Londonis.

Translate »