Unevajadus lapse esimestel eluaastatel
Ma soovitan alati oma lapse und ja ta unevajadust teiste omadega mitte liiga palju võrrelda, aga see on vahel ju võimatu! Sul on sõbranna, kelle beebi magab öösel 11 tundi ja päeval veel kolm tundi otsa. Sa tead teist sõbrannat, kelle väikelaps läheb õhtul kell 19 magama ja magab seitsmeni hommikul ja päeval magab 2,5h lõunaund. Mis lapsed need sellised on? See ei ole ju aus, eks?! Tekitab tunnet, nagu oleksid milleski ise süüdi, et su laps vähem magab, aga kas sa arvestad sellega, et ka lastel, nii nagu täiskasvanutelgi, on erinevad unevajadused? Jah, on olemas lapsi, kes magavad keskmisest pisut rohkem, kuid suur osa magab selles soovitatud keskmise alampiiril.
Kuidas oma beebi unevajadusest aru saada, fookus pigem väiksema unevajadusega lastel
Mõningad tunnusmärgid, mis viitavad sellele, et lapsel on väiksem unevajadus (soovitatud keskmise alampiiril, mitte alla selle!)
- On vähesema unega siiski heas tujus ning tuleb kenasti oma tegevustega toime
- Unede üleminekud toimuvad varem
- Lühikesed uned ja nendest hea tujuga ärkamine
- Ei näita selgeid väsimustundemärke
- Kerge hommikul või uinakutest äratada
- Varased ärkamised (enne 6) ja hea tuju, isegi, kui on väga vara ärganud
- Pikad öised ärkvelolekud, mille jooksul laps on ise vaikne ning rahulik (split nights)
- Magab öösel stabiilselt vähem kui 10-11 tundi
- Uinub alati kauem kui 15-20 minuti jooksul, isegi siis, kui on päris pikalt juba üleval olnud
Tavaliselt kirjeldab ema sellist last ‘halva magajana’, sest tõenäoliselt püüab ta teda kogu aeg magama saada, kas siis liiga tihti või kauem.
Mida teha, kui laps su enda meelest vähe magab?
Kes mind pikemalt on jälginud, teab ka, et ma ei ole suur ärkvelolekuakende pooldaja ning ma ei kirjuta kunagi välja standardseid eakohaseid päevaplaane, vaid lähtun alati lapsest endast, mitte ta vanusest ja arvestades tema individuaalsusega. Sellegi poolest on need aknad aga vahel kasuks, kui sul on raske väsimustundemärke märgata.
Ärkvelolekuaknad näevad beebidel, kellel võib olla väiksem unevajadus, välja umbes sellised:
2 tundi 4-kuuselt
2.25 tundi 5-kuuselt
2.5 tundi 6-kuuselt
2.75 tundi 7-kuuselt
3.5 tundi 8-kuuselt
3.75 tundi 9-kuuselt
4 tundi 10-11-kuuselt
Soovitatud unekogused vanuste lõikes

Kui su laps on soovitusliku alampiiril ja nii sünnist saati, siis mida saad kõigepealt teha? Esimene samm on leppimine. Lepi sellega, et su lapsel on väiksem unevajadus ja sa ei ole midagi valesti teinud. Ta on bioloogiliselt lihtsalt nii loodud. Arusaadavalt aga püüad mingit kontrolli omada, seepärast soovitan teha ja jälgida selliseid asju:
- Võta ette keskmised ärkvelolekuajad tema ea kohta ja arvesta, et tõenäoliselt suudab ta 30-60 minutit sellest kauem ärkvel olla.
- Unede üleminekuajad võivad varem alata, näiteks:
- 4lt unelt 3le 4-kuuselt
- 3lt unelt 2le 5-6-kuuselt
- 2lt unelt ühele 11-12-kuuselt
- Enne 3-aastaseks saamist jätab ka viimase une ära
- Kui ta võitleb unega, siis ära karda katsetada veel pikemat ärkvelolekuaega või hilisemat uinumist ning jälgida, kas see annab tulemust.
- Pea ajutiselt unepäevikut, et paremini aru saada ning analüüsida tema tujusid enne ja pärast magamist ja unekogust 24h jooksul. Kui su laps on päeval oluliselt kauem üleval kui ta eakaaslased, aga öösel magab hästi (vaid paari ärkamisega või lausa kogu öö sind segamata), siis on sul väiksema unevajadusega laps.
- Kui lapsel hakkavad ilmnema üleväsimuse märgid, siis hoolikalt üle vaadata magamiskeskkond ja -hügieen, mis soodustaksid und.
Siin on mõned tunnusmärgid, kui kahtlustad, et ta siiski ei maga piisavalt:
- Pidev haigutamine, kõrvade kiskumine ja silmade hõõrumine
- Punakad kulmuümbrused ja tumedad silmaalused (võib samas ka olla pärilik ning üldse mitte viidata väsimusele)
- Unepaanikad ja tihe nutt läbi une
- Nutuga varased või lühikestest unedest ärkamised
- Hüperaktiivus
- Tihedad tujutsemishood (aeg-ajalt siiski eakohane käitumine)
- Klammerdub ainult sinu külge (jällegi aeg-ajalt eakohane käitumine, kui on kõrgendatud eraldushirm)
Väiksem unevajadus ei ole ei lapse ega sinu jaoks maailma lõpp
Isiklikust kogemusest ma siinkohal kaasa rääkida ei saa, sest mõlemad lapsed on pigem kõrgema unevajadusega, mis tegelikult võib kohati just stressirohkem olla, sest nad ei talu kaua ülevalolemist. Võimalik, et kiirustad õhtuti koju, et ta magama saada, sobitad oma väljaskäimisi unede vahele ning klapitad pidevalt, et tegutsemised sobiks tema uneaegadega, sest, kui uni vahele jääb, lõpeb päev halvasti.
Väiksema unevajadusega lapsed on tavaliselt natuke paindlikumad ja ei teki katastroof, kui ööuni saabub hiljem või päevauned jäävad pisut lühikeseks. Seega võib tema kõrvalt toimetamine sulle natuke rohkem vabadust anda. Teisalt võib olla raske aru saada, millal su laps päriselt väsinud on ja võib esineda rohkem kellavaatamist ning pikendatud ärkvelolekuakende jälgimist, et õige moment tabada, millal uinumine optimaalne on.
Kõige tihedamini küsitakse minult küsimusi stiilis: mu beebi magab x tundi päeval ja x tundi öösel, kas see on ok? Enamjaolt on vastus alati jah, sest laps magab nii palju, kui tal vaja. Me saame mõjutada, mis kell ja kuidas ta uinub, kuid unekoguseid suurendada on palju raskem töö, kui mitte võimatu. Kui oled loobunud kinnisideest, et su laps peaks ilmtingimata rohkem magama kui ta seda teeb, siis saabub loodetavasti oskus asju vabamalt võtta ja oma last rohkem nautida.
Kui sa aga täheldad, et ta magab tunduvalt vähem kui eakohaselt soovitatakse, siis võta ühendust, uurime, analüüsime ja leiame koos lahenduse.