Unejuhend oma lapse une parandamiseks

Unejuhend vastsündinu une, beebi ja väikelapse une mõistmiseks

See on üks äärmiselt põhjalik (30 lk) unejuhend 0-24k lapsele

Kuidas oma lapse unevajadust mõista

Puhtalt isikliku eelistuse pärast toimetasin kogu vajaliku info PDF-i formaati, mitte unekursusesse, sest ma ise näiteks ei jaksa väga edukalt kursuseid jälgida. Tahtsin kirjutada kõikehõlmavat materjali, mis abistab lapsevanemaid pikema perioodi vältel (0-24 elukuud). Palju on saadaval igasuguseid infokilde, aga vähe on neid allikaid, mis räägivad põhjalikult, kuidas oma lapse und toetada paaril esimesel eluaastal.

Panin pea kõik oma teadmised kokku ja jagan nõu kõikide uneprobleemide juures, millega lapsevanemad tavaliselt beebieas silmitsi seisavad. Olgu selleks varajased ärkamised, tihedad öised ärkamised, valestardid, uneregressioonid, arenguhüpped, unevajadus jne. Samuti kaasasin peatüki sellest, milline on vastsündinu uni ja sellepärast sobib see lugemiseks juba siis, kui oled lapseootel ja soovid end beebi uneteemadel pisut harida ning ette valmistada. Näiteks, olulised punktid, mida jälgida, et luua turvaline magamiskeskkond hällisurma vältimiseks.

Selles unejuhendis ei ole aga neid asju – “eakohaseid päevakavasid”, sest väikeste laste unes on nii palju nüansse ning ma ei suudaks elu sees välja töötada nii mitut erinevat versiooni ja siis neid huupi soovitama hakata. Sobivad päevakavad tekivad tavaliselt nõustamise käigus, kuid nende teadmiste põhjal, mida juhendis jagan, saad edukalt ise seda koostama või muutma hakata.

Siin on veel nimekiri teemadest, mida lahkan:

 • Une füsioloogia – pisut tehniline peatükk sellest, kuidas uni ‘juhtub’, justnimelt juhtub, sest tegemist on täiesti tavalise kehalise protsessiga.
 • Miks unetsüklite ühendamist tegelikult õpetada ei saa
 • Unevajadus – üks asi, mida ma esimesena vaatan, on see, kui palju laps 24h jooksul kokku magab. Sealt edasi on põnev vaatama hakata, kuidas uni kõige optimaalsemalt ööpäeva peale ära jaotada.
 • Eneseregulatsioon
 • Milline on normaalne beebi uni
 • Kuidas oma beebi rutiini saada
 • Turvaline magamiskeskkond
 • Kas unekool on üldse vajalik
 • Unede üleminekuperioodid, uneregressioonid, arenguhüpped
 • Üleväsimus – miks ja kuidas see on hoopis unekoolivaldkonna poolt ülediagnoositud.
 • Milliseid ohumärke jälgida, kui laps magab ikka väga kehvasti ehk tervisekontroll ja kelle juurest edasist abi otsida (nt. perearst, lastearst, tegevusterapeut)

Kirjutasin põgusalt ka orhideelapse unest ja tahan seda teemat eraldi uurida. Püüan IACSC (Rahvusvaheline Unenõustajate Liit, mille liige ma ka olen) ja Holistic Sleep Coaching Program kaudu leida materjale ja ise ka juurde lugeda. Eesti keeles on orhideelastest veel päris vähe kirjutatud, aga kui neid lühidalt kirjeldada, siis sisuliselt tunnevad ja tajuvad need lapsed kõike pisut intensiivsemalt (ülitundlik laps).

Kummutan ka paljulevinud unemüüte, andes põhjaliku seletuse, miks paljud neist käivad bioloogiliselt normaalse uinumisprotsessi või magamise vastu.

Samuti on eraldi peatükk vaid emadele! Annan nõuandeid toimetulekuks just nendel rasketel perioodidel, kui magamatus annab eriti teravalt tunda. Sina ja su beebi olete emotsionaalselt omavahel seotud – su beebi emotsioonid mõjutavad sind ja ka vastupidi. Tema rahustamiseks on sul vaja olla rahulikus seisundis.

Igal korral, kui see sul õnnestub, tõuseb ka su enesekindlus. Pikapeale võid märgata, kuidas su beebi uni paraneb justkui iseenesest. Sest sa tead, et toimid alati õigesti, kui lähtud oma lapsest ega suhtu igasse ärkamisse või unega võitlemisse kui uneprobleemi. Selleks kõigeks on ka enesekindlust vaja! Pealegi on lihtsam oma harjumusi või tõekspidamisi muuta, kui oma last hakata muutma.

Beebide ega väikelaste une parandamiseks ei ole kindlaid reegleid ning üks sama lahendus ei pruugi kõigile sobida. Pakun sulle unejuhendit oma lapse une parandamiseks, mida saad enda lapse vajaduse järgi kohandada.

Tagasiside:

“Unejuhend läbi töötatud ja jagub ainult kiidusõnu. Absoluutselt kõik vajalik on olemas ning ei pea meeletus koguses raamatuid neelama või paljudes koolitustes osalema. Kõik küsimused said vastuse, mis on tekkinud seoses unega. Lihtne, kerge ja arusaadav lugeda, aitäh!”

Published by Livia

Unenõustaja Uneliiva Livia, kes 2019. aastal kolis tagasi Eestisse, olles vahepeal 16 aastat eemal - Iirimaal, Killarneys ja Inglismaal, Droitwich Spas ja Londonis.

Translate »